Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów, jakie wykorzystuje się podczas aranżacji terenu wokół domu oraz w ogrodzie, czy na podjeździe. O tym, że warto ją impregnować, powiedziano już wiele. Jednak wokół tego tematu narosło wiele mitów, które rozwiewamy w tym artykule.

Samodzielna impregnacja kostki

Przyjęło się, że musi upłynąć co najmniej miesiąc od wyprodukowania kostki. Dlaczego tak? Ponieważ beton w tym czasie uzyskuje swoją maksymalną wytrzymałość. Pamiętaj jednak, że nawierzchnia musi być maksymalnie czysta i wolna od wykwitów. Czym są wykwity? To charakterystyczny, biały nalot, który często pojawia się w procesie dojrzewania betonu.

Wykwity to istotna kwestia, przy której warto się na chwilę zatrzymać. Jeśli na nowej kostce brukowej wykwity są, powinieneś wstrzymać się z impregnacją. Ta, zatyka kanaliki kapilarne, co powoduje, że sam wykwit jest nie do usunięcia. Większość producentów zaznacza, że optymalny czas do zniknięcia nalotu to ok. 2 lata. Wtedy zjawisko powinno ustać zupełnie – to najlepszy czas do zaimpregnowania kostki. Nie musisz czekać aż wykwit sam zniknie, możesz użyć specjalistyczny preparat do usuwania wykwitów, FURGO.

Stawiając pytanie, kiedy należy impregnować kostkę brukową, nie można nie wziąć pod uwagę… pory roku, a w zasadzie pogody, z jaką masz do czynienia. Dokładnie tak. Musisz zadbać o to, aby impregnację wykonywać w warunkach absolutnie bezdeszczowych. Do tego, najbardziej optymalna temperatura to od +5 do +30 °C.

Wiadomo, że nikt nie ma wpływu na pogodę. Zwłaszcza w naszym klimacie, w którym pogoda potrafi zmienić się w krótkim czasie o 180 stopni. Zima w zasadzie odpada. Uważnie obserwuj wszystkie zmiany pogodowe, jeśli nie chcesz, aby Twoja praca poszła na marne!

Na koniec mamy dla Was coś specjalnego. O kilka rad, dotyczących impregnacji kostki brukowej, poprosiliśmy Adama Stankiewicza z www.impregnacjakostki.eu. :

Pamiętajcie, że wybierając odpowiedni impregnat do kostki brukowej, musicie w szczególności zwrócić uwagę na wydajność. Zwykle można ją znaleźć na opakowaniach, jednak w przypadku produktów z niższej półki nie jest to regułą, zwłaszcza że podane informacje… nie do końca mogą się pokrywać z faktycznym stanem. Naprawdę dobry, a co za tym idzie wytrzymały, impregnat, musi wyróżniać właśnie odpowiednia wydajność. W przypadku środka w kwocie 250-300 złotych powinna wynosić 5-10 m2 na 1 litr preparatu. Oczywiście przy dwóch, zalecanych warstwach.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi, oraz oczywiście radom niezastąpionego Grzegorza Stanka, bez trudu zaimpregnujecie swoją kostkę brukową, zyskując doskonały efekt na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *