Istnieje przekonanie, że ułożenie kostki brukowej na prywatnej posesji to bardzo duża inwestycja. Nic bardziej mylnego! Koszty możemy zminimalizować, jeśli wybierzemy odpowiednią firmę oraz materiały.
Co wpływa na koszt ułożenia kostki brukowej?
Kostka brukowa to zdecydowanie najczęściej wybierane wykończenie powierzchni wokół domu. Za jej pomocą może stworzyć nawierzchnię, która będzie jednoczenie efektowna oraz praktyczna. Wbrew pozorom nie musimy na to wydawać całego majątku. W pierwszej kolejności musimy dokonać rozeznania na rynku. Od czego zacząć układanie kostki brukowej?
Wybór odpowiedniej ekipy
Oczywistym jest, że każde przedsiębiorstwo ma swoje stawki. Brukarstwo – ceny mogą znajdować się na korzystnym dla klienta poziomie, o ile wybierzemy fachowców wartych uwagi. Podejrzanie niska cena powinna dać nam wiele do myślenia. Wysokojakościowe materiały kosztują, więc nie można oczekiwać, że taka firma użyje dobrej klasy produktów. W takiej sytuacji nie oszczędzamy pieniędzy na usłudze, ale na nas samych. Otrzymamy gorzej zrealizowane zlecenie. Nawierzchnia może być wykonana nieprawidłowo. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka wszystko gra, to bardzo szybko mogą pojawić się pierwsze nieprawidłowości.
Być może ceny profesjonalnej ekipy brukarskiej są wyższe, niż stawki oferowane przez amatorów, jednak otrzymujemy gwarancję, że usługa zostanie wykonana na najwyższym poziomie. Solidni fachowcy mają do dyspozycji nie tylko dobre materiały, ale również nowoczesny sprzęt. Wszystko to sprawia, że praca przebiegnie sprawniej, a przede wszystkim efektywniej. Otrzymamy to, czego naprawdę oczekujemy. Jest to inwestycja na długie lata, o czym warto pamiętać.
Wybór kostki brukowej
Osoby, które chcą obniżyć koszt układania kostki brukowej zakupują kostkę brukową we własnym zakresie. O ile posiadamy odrobinę wiedzy na ten temat, to wybór nie powinien sprawić nam większego problemu. Cena nie zawsze równa się jakość. Nie możemy oczekiwać, że kostka brukowa z najwyższej półki cenowej będzie niezniszczalna. Czasami można postawić na średniej klasy produkty, tym bardziej, że nawierzchnia będzie użytkowana w warunkach domowych.
Jeśli planujemy stworzeni chodnika w ogrodzie, czy też ścieżki do furtki, to z całą pewnością wystarczająca będzie kostka o średniej grubości. Inaczej jest w przypadku nawierzchni podjazdu. Jest ona w szczególności narażona na zniszczenia, gdyż kilka razy dziennie oddziałuje na nią ciężar pojazdu. Pomimo tego wiele osób decyduje się na zakup najtańszej, a zarazem najmniej wytrzymałej kostki. Może być to główną przyczyną obniżonej żywotności. Istnieje duże ryzyko, że w krótkim czasie pojawią się pierwsze deformacja, czy też wgłębienia. Zwykle kończy się to koniecznością gruntownej przebudowy. W takiej sytuacji musimy opłacić nie tylko nową kostkę, ale również pracę firmy brukarskiej. Z całą pewnością lepiej zainwestować raz, a dobrze.
Wybierając kostkę należy kierować się nie tylko rozmiarem oraz wyglądem wizualnym, ale również wytrzymałością, nasiąkliwością, czy też odpornością na ścieranie.
Przygotowanie nawierzchni
Jak wyżej wspomniano cena ułożenia kostki brukowej zależy głównie od stawki danego przedsiębiorstwa brukarskiego (zwykle obejmuje ona metr kwadratowy kostki, a także metr bieżący krawężnika) oraz kosztu zakupu niezbędnych materiałów. Warto jednak dodać, że często finalny koszt zależy również od rodzaju podłoża. Niektóre tereny są niezwykle niepodatne na układanie nawierzchni. Oczywiście, jeśli zwrócimy się do amatora, to nie będzie on widział większej różnicy. Prawdziwy fachowiec rozumie, że im gorzej przygotowane podłoże, tym szybciej zniszczy się nawierzchnia. Trzeba pozbyć się wszelkich obsunięć, czy też nierówności. Im jest ich więcej, tym dłużej trwa etap przygotowawczy. Rzetelnie wykonana podbudowa sprawi, że nawierzchnia będzie utrzymywać swoją pierwotną formę niezależnie od warunków eksploatacji, czy też intensywności użytkowania. Kostka brukowa nie może być również podatna na zmienne warunki atmosferyczne. Podbudowa musi być wykonana w taki sposób, aby woda nie gromadziła się pod nawierzchnią i nie wypłukiwała gruntu. Nierzadko można spotkać się z sytuacją, gdy kostka brukowa zapada się, gdyż pod nią znajduje się głęboka dziura. Często wynika to z niedostatecznego ubicia. Warstwa nośna tworzy pewnego rodzaju utwardzenie podłoża, które warunkuje bezpieczną oraz komfortową eksploatację nawierzchni. Jej grubość może wynosić kilka centymetrów, jednak w wyjątkowych przypadkach wynosi ona nawet pół metra.
Wszystko to bezpośrednio oddziałuje na cenę końcową.