Miejsce na samochód to ważny element dbania o stan pojazdu. Nie musi to być konstrukcja betonowa. Garaż drewniany już zapewni dobrą ochronę samochodu. Jak zbudować garaż drewniany?
Sytuacja prawna-czy potrzebuję zezwolenia?
Wiele osób zanim podejmie decyzję o budowie garażu, zastanawia się nad ilością formalności, które trzeba będzie załatwić. Rzeczywiście, prawo budowlane sankcjonuje możliwość dokonywania samodzielnych prac polegających na stawianiu budynków. Nie należy jednak obawiać się tego procesu. W czerwcu 2015 roku weszła w życiu nowelizacja ustawy prawa budowlanego. Jej treść nakazuje zgłoszenie chęci postawienia garażu parterowego o powierzchni do 35 m2. Zgodnie z przepisami fakt ten wystarczy zgłosić, ale nie będzie potrzebna decyzja. Jeżeli nie otrzymamy informacji oznaczającej sprzeciw w ciągu 30 dni, możemy rozpocząć pracę budowlaną. Pozwolenie będziemy musieli uzyskać, jeżeli garaż ma mieć większą powierzchnię.
Krok pierwszy – przygotowanie
Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać budując garaż drewniany jest przygotowanie miejsca pod obiekt, który ma na nim stanąć oraz dokonanie innych prac początkowych. Na wstępie, zastanówmy się nad wymiarami obiektu i materiałem, który posłuży na posadzkę garażu. W przypadku pomieszczenia na jeden samochód dobrze jest postawić na wymiary 380 cm szerokości i 580 cm głębokości, co w sumie daje nam 22m2, a zatem nie kwalifikuje obiektu na konieczność uzyskania zgody na jego postawienie. Wystarczy, że zamiar taki jedynie zgłosimy. Na posadzkę warto wybrać materiał betonowy, który odznacza się dużą wytrzymałością i trwałością. Należy go wylać jedynie na powierzchnię dobrze oczyszczoną, utwardzoną i dobrze wyrównaną. Podłoże pod posadzkę warto dodatkowo wzmocnić odeskowaniem. Na koniec, pozostaje nam przygotowanie desek, które posłużą za materiał budulcowy naszego garażu. Drewno trzeba bowiem zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych takich jak deszcz, wiatry, mocne słońce, niskie temperatury, a także przed zabójczą dla jego struktury działalnością owadów, jak np. korniki. Deski należy zatem poddać procesowi impregnacji, a także nałożyć na nie lakier, który na długo pozwoli zachować estetyczny wygląd obiektu. Ten proces będziemy mogli pominąć, jeżeli deski zakupujemy. Istnieje możliwość wyboru drewna już odpowiednio przygotowanego pod prace budowlane. Najlepiej skorzystać z zakupu gotowego garażu, w którym materiały będą odpowiednio docięte i przemyślane konstrukcyjnie. Naszym zadaniem pozostanie jedynie ich złożenie.
Krok drugi – wykonujemy szkielet
Drugim krokiem w procesie stawiania garażu drewnianego jest wykonanie szkieletu budynku. W tym celu musimy ułożyć podwalinę, czyli poprzeczną belkę ułożoną wzdłuż krawędzi posadzki. Montujemy ją przy wykorzystaniu metalowych kotew, jednak zanim to zrobimy, musi zadbać o odpowiednią izolację, tak żeby podwalina nie chłonęła wilgoci z betonu. Podwalinę układamy na warstwie papy, która oddzieli posadzkę od drewna. Kiedy proces ten jest już ukończony, montujemy pionowe słupy, które posłużą jako fundamenty. Najlepiej użyć do tego metalowych kątowników i śrub, a dodatkowo wzmocnić połączenia specjalnymi gwoździami, które wbijemy pod kątem. Kiedy słupy zostaną dobrze wypionizowane, musimy zamontować tzw. oszczepy, czyli belki poprzeczne łączące fundamenty, a także dodatkowe wsporniki, które złączą słupy i oszczepy. Zwiększy to stabilność szkieletu.
Krok trzeci – ściany
Na trzecim etapie budowy zajmiemy się przygotowaniem i wykonaniem ścian. Pierwszym krokiem będzie przytwierdzenie drewnianych obiciówek wewnętrznych i zewnętrznych. Zazwyczaj robi się to z desek boazeryjnych. Między obiciówki umieszczany jest materiał ocieplający. Może to być wełna mineralna i folia izolacyjna. Kiedy ukończymy ten etap, pozostanie nam już tylko obicie ścian deskami wykończeniowymi. Pamiętajmy o tym, że garaż powinien mieć okna. Jeżeli zdecydujemy się na zakup gotowego obiektu, wybierzmy taki model, który je posiada. Jeżeli dokonujemy jedynie zakupu materiału drewnianego, pamiętajmy żeby dociąć odpowiednią ilość desek krótszych, które pozwolą wykonać otwory w ścianach. Okna są potrzebne, pozwolą bowiem na wietrzenie pomieszczenia. Wykonując ściany, pamiętajmy też o tym, że musimy zostawić przestrzeń, w którą wmontujemy bramę wjazdową.
Krok czwarty – dach
Wykonanie dachu to przedostatni etap budowy garażu. Przystępujemy do niego, kiedy mamy pewność, że ściany zostały dobrze ustabilizowane. Najczęściej wybierany jest dach krokwiowo-jętkowy, który jest stosunkowo łatwy do wykonania, a jednocześnie zapewnia wytrzymałość konstrukcji. Jego montaż zaczniemy od osadzenia krokwi na oszczepach. Będziemy potrzebowali tyle krokwi, ile jest pionowych słupów fundamentu. Krokiew montujemy nad każdym połączeniem oszczepu ze słupem. Między krokwiami przybijamy jętki, które przyczyniają się do stabilizacji konstrukcji. Kiedy wykonamy szkielet dachu, przystępujemy do jego ocieplenia i izolacji. Stosujemy tu ten sam proces, który wykorzystaliśmy przy wypełnieniu ścian. Na koniec, pozostanie nam wykonanie pokrycia. Kiedy warstwa izolacyjno-cieplna będzie wykończona, pokrywamy ją łatami drewnianymi, które posłużą jako poszycie na ułożenie dachówki. Łaty zwiększą stabilność i poprawią wytrzymałość konstrukcji. Na koniec montujemy pokrycie. Jest to łatwy proces, a najlepiej wykorzystać do niego dachówki, które wykonane są z ceramiki. Charakteryzuje je wytrzymałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Zobacz te garaże drewniane i ich dachy.
Krok piąty – wykończeniówka
Ostatni etap to prace wykończeniowe, które realizujemy już na gotowej konstrukcji drewnianej. Możemy teraz zamontować system orynnowania, który wpłynie na optymalne odprowadzanie wody. Dzięki temu, zabezpieczymy naszą konstrukcją przed gromadzeniem się wilgoci. Rynny powinny być tak ustawione, żeby woda ściekała poza plac garażu. Na tym etapie przystąpimy także do montażu okien i bramy wjazdowej, a także zajmujemy się ostatecznym poprawieniem wszelkich niedokładności, które powstały podczas pracy.